Napary ziołowe i ich istotna rola w detoksie naszego organizmu.

Napary ziołowe i ich istotna rola w detoksie naszego organizmu.

Dodano przez:
Pewnego dnia zapytałam osobę, która odwiedziła moją Zielarnię czy pije zioła i czy wie, dlaczego powinniśmy je pić. Uzyskana odpowiedź nie była prosta, z perspektywy czasu mogę stwierdzić że była nieco dziwna, a brzmiała tak: „Piję zioła, bo zioła zawierają aromaty”. Fakt, zioła pachną i często jest to pierwsze skojarzenie. Myślę, że bardzo naturalne. Spójrzmy jednak na temat szerzej.

Zioła zawierają substancje czynne o potwierdzonym działaniu biologicznym m.in. witaminy i sole mineralne np. żelazo, jod, cynk, krzem, magnez, chrom. Aktywność substancji czynnych zaznacza się, gdy występują w surowcu roślinnym w określonej zawartości. Ważną kwestią jest to, że działanie tych substancji może się sumować czyli występuje tzw. synergizm lub działanie ich jest przeciwstawne czyli występuje tzw. antagonizm. Ponadto, występują one w kompleksowych układach co przekłada się na niepowtarzalne oddziaływanie na nasza fizjologię i stan zdrowia. Warto podkreślić, że te substancje czynne to metabolity roślinne, które dzielimy na metabolity pierwotne i wtórne.

  • Metabolity pierwotne, są w zasadzie spotykane w każdej roślinie i stanowią substancje budulcowe, energetyczne lub zapasowe. Są to cukry proste, skrobia, tłuszcze, chlorofil, aminokwasy, białka, kwasy nukleinowe.
  • Metabolity wtórne, to wytwór wyspecjalizowanej przemiany materii i występują w określonych grupach, gatunkach. Są to m.in. saponiny, alkaloidy, garbniki, terpeny, antrazwiązki, flawonoidy, antocyjany, ksantyny, olejki eteryczne, kwasy organiczne, fitosterole. Ich występowanie stanowi podstawę do chemotaksonomii czyli systematyki roślin na podstawie cech chemicznych.

Przyjmowanie naparów ziołowych to wzbogacenie naszej diety, a poprzez to dostarczenie ważnych substancji w sposób zgodny z naturą, w najbardziej naturalnej formie bez ingerencji i bez procesów naszpikowanych chemią syntetyczną.

Kilka zasad bezpiecznego stosowania ziołowych naparów:

  • pochodzenie surowca roślinnego: TYLKO z wiadomego, bezpiecznego źródła
  • powściągliwość w zbieraniu ziół przez nas samych. Niezbędna jest szeroka wiedza, także w zakresie przygotowywania i obróbki surowca
  • wyważona ilość naparów i urozmaicenie (dużo nie znaczy dobrze lub lepiej)
  • konsultacja z farmaceutą w celu wykluczenia interakcji z lekami i innymi substancjami, ustalenia częstotliwości przyjmowania naparów ziołowych i okresów przerwy w stosowaniu, monitorowania funkcji fizjologicznych.

Napary ziołowe wpływające w sposób szczególny na układ oddechowy – czyli detoks płuc.

Bardzo ważne. Podczas, gdy tak dużo mówi się o oczyszczaniu wątroby ja zachęcę do zwrócenia uwagi na prawidłowe dotlenienie komórek po to, aby prawidłowo pracowały nasze najmniejsze fabryki czyli mitochondria.

Zielarnia u Farmacety poleca:

Oman w mieszankach ziołowych np. Herbatka Ziołowa Oczyszczająca. Zanim wprowadzono leki przeciwgruźlicze, antybiotyki i sulfonamidy olejek omanowy należał do najsilniejszych antyseptyków i substancji odkażających oraz przeciwgnilnych i antypleśniowych. Co więcej, wystarczy tylko stosować, mieć pod ręką i sięgać np. co drugi dzień po saszetkę zalewając ją wrzątkiem. Poddaj się naturze – nie mów nie.

Bronchialo Herbatka Ziołowa - mieszanka o działaniu ułatwiającym odksztuszanie, oczyszczającym drogi oddechowe na poziomie pęcherzyków płucnych między innymi dzięki zawartości ziela hyzopu i tymianku. Poddaj się naturze – nie mów nie.

Owoc Rokitnika jako dodatek do naparów ziołowych. Kilkanaście jagód rokitnika na kubek naparu np. rumianku połączonego z werbeną to doskonałe źródło witamin z grupy B, witaminy: A, E, K, C i bogactwo kwasów Omega w jednej filiżance. Nie mów NIE naturze.

Gojnik (Szaławia libańska) o cudownym działaniu przeciwzapalnym także w obrębie układu oddechowego. Pierwsze zwiastuny zapalenia gardła i krtani można zatrzymać pijąc napar z ziela gojnika. Żelazo, miedź, cynk, potas, magnez w jednej filiżance. Nie mów NIE naturze.

Produkty dostępne w Zielarni u Farmaceuty, szczególnie polecam zakładkę WIOSENNY DETOKS.

dr Katarzyna Łopata

Specjalista Farmacji Klinicznej

Odpowiedz

Scroll