Zgrabna, szczupła sylwetka poprzez detoks ciała

Zgrabna, szczupła sylwetka poprzez detoks ciała

Dodano przez:
Detoks ciała to oczyszczenie konieczne na wiosnę. Detoks ciała pozwala na oczyszczenie umysłu. Detoks to początek drogi do zgrabnej, szczupłej sylwetki. Nie dlatego, że promuje się szczupłą sylwetkę jako ideał, ale dlatego, że nadwaga przyczynia się do występowania poważnych problemów zdrowotnych takich jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca, zaburzenia przemiany materii, zakłócenia równowagi hormonalnej, przedwczesne starzenie się.

Detoks pozwoli na sukcesywne pozbywanie się nadmiaru tkanki tłuszczowej, która nie jest obojętna dla organizmu. Czy wiesz, że komórki tłuszczowe uwalniają hormony, a te mogą rozregulować działanie innych narządów. Często słyszy się:"były próby wielu diet, bez efektu. Dlaczego tak jest?" Często, gdy udzielam porad, w trakcie rozmowy wyczuwam, że oczekuje się efektu natychmiastowego i spektakularnego. Zdradzę tajemnicę – jest to możliwe ale wymaga współpracy, a na drodze tej współpracy wypracowania nowego stylu życia. Tak, Twoja dieta to składowa Twojego stylu życia. Sam/Sama odpowiedz sobie na pytanie "jaki ten style jest?". Szczerze i bez usprawiedliwień.

Proponuję:

  • detoks i koniec z dietami, które mogą doprowadzić do poważnych niedoborów w organizmie

  • wprowadzenie zasady jednej trzeciej, czyli wyrównane spożycie białek, węglowodanów i tłuszczy

  • urozmaiconą aktywność fizyczną

  • indywidualnie dobrane suplementy diety

Ważne: nie ma zaleceń ogólnych dla wszystkich. Należy podkreślić, jak ważne jest indywidualne podejście do każdego przypadku i rozróżnić problem nadwagi w przedziałach wiekowych i w kontekście ogólnego stanu zdrowia.

Nie zgodzę się z przesłanką jedzenia posiłków z częstotliwością co 3 godziny z dziwnym tłumaczeniem, że organizm boi się przestoju w dostarczaniu pożywienia i będzie odkładał na zapas. Jeżeli jemy więcej niż to konieczne dla zachowania bieżących funkcji organizmu to nadmiar dostarczonej energii zawsze odłoży się jako rezerwa na przyszłość, głównie w postaci tkanki tłuszczowej. Proces taki powtarzający się zbyt często powoduje nadwagę na skutek wzrastania komórek tłuszczowych. Komórki te produkują hormon – Leptynę. Leptyna informuje o uczuciu sytości określone receptory w mózgu. Coś się nie zgadza? Owszem tak jest. Im więcej komórek tłuszczowych tym więcej Leptyny. Jednak mechanizm sygnalizacji uczucia sytości działa poprawnie tylko u osób z normalną ilością tkanki tłuszczowej. U osób z nadmiarem tłuszczu dochodzi do tak dużego nadmiaru Leptyny, że receptory w mózgu przestają reagować na sygnał. Jest to tzw.negatywne sprzężenie zwrotne, ze stale pogłębiającą się niewrażliwością na Leptynę i stale rosnącym apetytem. I tu potwierdza się konieczność detoksykacji i powrotu do normalnych przedziałów czasowych w dostarczaniu racji żywieniowych, racji dostosowanych do potrzeb.

Kontynuacja tematu wkrótce… Tymczasem zapraszam do zakładki WIOSENNY DETOKS.

 

dr Katarzyna Łopata

specjalista farmacji klinicznej

Scroll